Nisan 26, 2022

Masseter Botoksu Ne İşe Yarar?

Son okuduğum bilimsel bir araştırma, geçen yıl İngiltere’de 10 milyon kişinin çene sıkma problemi ve buna bağlı sorunlar yaşadığını ifade ediyordu. Çenesi sımsıkı dolaşan bu kişiler, bu durumlarından kaynaklı baş, yüz ve boyun ağrılarının yanında, çenelerinde rahatsızlık ve zamanla dişlerde yapısal bozulmadan mustarip durumdalar. Kısacası çene sıkma problemi tüm dünyada çok yaygın ve etkileri yaşam kalitemizi olumsuz etkiliyor. Bunun yanında özellikle kadınlarda, çene sıkmadan dolayı aşırı büyüyen masseter kası, çene bölgesinde istenmeyen bir genişlemeye de neden olabilmektedir.

Çene sıkma problemi artıyor

Ben de danışanlarımdan sıklıkla duyduğum üzere, çene sıkmaya bağlı olarak diş gıcırdatma şikâyetinin çok yaygın olduğunu söyleyebilirim. Bu problemin özellikle hâlâ da içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde artan stres ve kaygı ile de ilişkili olduğunu, araştırmalar ortaya koymuş durumdadır.

Çözümü var

Ancak çene sıkma problemi çözümsüz değil. Neyse ki tıbbın bu probleme karşı konforlu bir çözümü var. Normalde kırışıklık giderici olarak bildiğimiz botoks, bir süredir çene sıkma problemi yaşayan hastalara da şifa oluyor. Bunu da çenemizi sıkmadan sorumlu olan masseter kasını gevşeterek yapıyor.

Aşırı kullanılan kas

Çene sıkma probleminin sorumlusu çiğneme için kullandığımız masseter kasıdır. Vücuttaki aşırı kullanılan her kas gibi masseter kası da, aşırı kullanıldığında, zamanla büyüyerek çenenin genişlemesine yol açabilir. Diş gıcırdatma semptomlarını gidermek için bu kasa botoks enjekte edildiğinde çeneyi rahatlatmanın yanında, çene hattının incelmesine de yardımcı olmaktadır. Bu sayede bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz.

Basit bir uygulama

Daha önce alın kırışıklıkları için botoks yaptırdıysanız, uygulamanın ne kadar hızlı, kolay ve acısız olduğunu biliyorsunuz demektir. Masseter botoksunda da tamamen ağrısız bir deneyim için çok ince enjeksiyon materyalleri kullanıyoruz. Tedavi, çenenin her iki yanında dört olmak üzere toplam sekiz enjeksiyonla 10 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanıyor. Bu uygulama asla yemek yemenizle ilgili bir soruna yol açmıyor. Çok sayıda çiğneme kasımız olduğu için rahatlıkla çiğnemeye devam edebiliyoruz.

Sadece 10 gün sonra kaliteli uyku

Masseter botoksunun etkisi, tedaviden yaklaşık 10 gün sonra kendisini göstermeye başlar. Söz konusu işlemin etkinliği, 3 ila 9 ay boyunca kendisini korur. Yani uygulama kişiye gün içinde dişlerini sıkmadan geçirilen saatler ve konforlu bir uyku sağlar. Masseter botoksu tekrarlanabilir bir tedavidir. Bu nedenle yapılan her uygulama kişinin rahatlık seviyesini, dolayısıyla hayat kalitesini artıracaktır.

Son olarak kullanılan botoksun kalitesine, yapan dermatoloğun tecrübe ve becerisine ve kasın doğru şekilde hedeflenmesine bağlı olarak tedavinin başarısı ve etkinlik süresi artmaktadır. Kararınızı vermeden önce bu kriterleri araştırmanız,tedavinin sonuçları açısından önem taşır.

Masseter kası yerine, gülümseme kaslarımızı bolca kullandığımız günler diliyorum.

Leave A Comment