Dolgu Tedavisi

Yaş aldıkça cildimiz hacmini ve parlaklığını kaybedebilir. Hacim kaybı görülen; yüz, dudak, boyun ve el gibi bölgelerde zamanla oluşan kırışıklıklar, çöküntüler dolgu tedavisi ile tedavi edilmektedir. Ayrıca cilt kalitesini artırmak, cildi nemlendirmek, ince kırışıklıkları hafifletmek için de dolgu kullanabilir.

Dolgu Nedir?

Dermal dolgu maddeleri, kaybolan hacmi geri kazandırmak, çizgileri düzeltmek ve kırışıklıkları yumuşatmak veya yüz hatlarını iyileştirmek için derinin altına uygulanan jel benzeri maddelerdir.  Kliniğimizde kalıcı olmayan Hyalüronik Asit Dolgusu uygulanmaktadır. İnsanın kendi vücudunda da bulunan bu dolgu maddesi su tutma özelliği ve doğallığı ile en güvenilir maddelerden birisidir. Kullanım süresi 9 ay ile 2 yıl arasındadır.

Dünyada yılda 1 milyondan fazla erkek ve kadın, ameliyatsız olarak yapılan Dolgu işlemini uygulamaktadır. Daha genç ve sağlıklı görünmenin uygun maliyetli yollarından olan bu tedavi uzun zamandır popülerliğini koruyor.

Dolgular birkaç nedenden dolayı popülerdir. Hastalar dolgu uygulamasından hemen sonra etkisini görebilir ve günlük aktivitelerine hızla geri dönebilir. Klinikte kısa sürede gerçekleşen dolgu tedavisi, ağrısız ve acısız olduğu için de tercih edilir. Yine yapılan dolgudan sonra fikir değiştirildiğinde uygulanan bölge eski haline döndürebilir.

Dolgu Maddeleri Görünümümü Nasıl İyileştirir?

Dermal dolgu maddeleri ‘kırışıklık giderici maddeler’ olarak mükemmel olsalar da kırışıklıkları düzeltmekten çok daha fazlasını yapabilirler! Dermal dolgu tedavisi ile:

 • Burun, alın ve ağız çevresindeki çizgiler düzeltebilir,
 • Bazı burunlardaki şekil bozukluğunu giderebilir,
 • Basık yanaklara veya şakaklara hacim kazandırabilir,
 • Cilde yoğun nem kazandırabilir,
 • Dikey dudak çizgilerini azaltabilir,
 • Göz altına parlaklık verebilir,
 • Elmacı kemiklerini belirginleştirebilir,
 • Dudakları dolgunlaştırabilir,
 • Çene hattını düzeltebilir,
 • Bazı yüzlerdeki aşırı asimetriyi iyileştirebiliriz.

Uygulama ne kadar sürer?

Dolgu uygulaması yaklaşık 10 dakika sürer. Sadece öncesinde sizi muayene ederek tedavi uygulanacak bölge ve uygulama miktarı saptanır. Yani çok pratik bir uygulamadır. Öğle arasında gelip rahatlıkla dolgunuzu yaptırabilirsiniz.

İşlem sırasında ne olur?

İhtiyaç duyulan bölgeye uygun miktarda dolgu maddesi uygulanır.

Uygulamada acı hissedilir mi?

Dolgu, iğneli bir uygulamadır. Ancak kullanılan iğneler çok ince uçlu olduğu için fazla acı hissedilmez. Yine de uygulamayı konforlu geçirmeniz için işlemden önce uyuşturucu krem sürülür.

Uygulamadan sonra rutin hayatıma dönebilir miyim?

Dolgu uygulamasından sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Sadece uygulamadan sonra dolgu uygulanan bölgelere masaj ve benzeri travma yaratacak uygulamalardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Dolgu etkisini ne zaman gösterir?

Dolgu uygulamasından hemen sonra etkinlik görülmeye başlar. Hızla görülen bu etki, dolgu tedavisini sevme nedenlerimizden birisidir.

Dolgunun etkinliği ne karar sürer?

Dolgunuzu yaptırdıktan sonra 9 ay ila 2 yıl boyunca keyifle kullanabilirsiniz. Ancak bu etkinlik kişinin yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

Dolgu güvenli midir?

İçiniz rahat olsun, Dolgu tıpkı botoks gibi çok güvenli bir yaşlanma karşıtı tedavidir. Dünyanın en saygın sağlık kuruluşlarından olan ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Dolguyu kime yaptırmalıyım?

Dolgu uygulamasını kesinlikle diploması ve deneyimi olan bir Dermatoloğa yaptırmalısınız. Tıbbi olmayan bir ortamda yapılan dolgu son derece tehlikelidir.

Tedaviden sonra yüzümün ifadesi değişir mi?

Uzman bir Dermatolog tarafından yapılan Dolgu kesinlikle kişinin doğallığını bozmaz. Dermatologlar hastalarının doğal görünmesini isterler. Yüzün doğallığını bozmadan anatomik yapısına uygun olarak ihtiyaç duyulan bölgeye uygun miktarda uygularlar. Bu, hastaların doğal yüz ifadelerini korumalarını sağlar.

His kaybı olur mu?

Hayır. Bu tedavi hissetme yeteneğinizi etkilemez.

Bir sonraki dolgu tedavisini ne zaman yapmalıyım?

Hacim kaybı ve kırışıklıklarınız geri dönmeye başladığında uygulamayı yenileyebilirsiniz. Bu yaklaşık 9 ay ila 2 yıl sonrasına denk gelir.

Dolgu tekrarlanan bir işlemdir?

Vücut uygulanan Dolgu maddesini zamanla absorbe edeceği için uygulama ihtiyaç duyulduğu zaman tekrarlanabilir. Ayrıca çalışmalarımız düzenli yapılan Dolgu uygulamasının hastada daha başarılı sonuçlar verdiğini ortaya koyuyor.

Dolgu tedavisini bıraktığımda yüzüm çöker mi?

Kesinlikle yüzde herhangi bir çökme olmaz. Sadece hacim kaybı olan bölgeler, derin kırışıklıklar ya da asimetri tekrar ortaya çıkacağı için bu görünüş sizi rahatsız edebilir.

İşlemden sonra nelerden sakınmalıyım?

Uygulanan maddenin istemediğimiz bölgelere yayılmasını önlemek için:

 • Uygulama yapılan bölgeyi ovalamayın, masaj yapmayın.
 • Makyaj yapacaksanız, bastırmamaya veya ovalamamaya özen gösterin.
 • Yorucu fiziksel aktiviteye girmeden önce üç saat bekleyin.

Dolgunun yan etkisi var mıdır?

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Sadece çok hassas cildi yapısı olan hastalarda geçici morluk az da olsa görülebilir.

Dolgu ne zamandır yapılıyor?

Bu, mevcut en güvenli kozmetik tedavilerden biridir. Dermatologlar, yaşlanma belirtilerini azaltmak için dolgu maddelerini yıllardır kullanıyor.

En erken kaç yaşında yaptırabilirim?

Dolgu, eskiden çizgilerin belirdiği yaşlar olan 35 yaş ve üzerinde tercih edilmekteydi. Şimdilerde önleyici tedavi olarak 20’li yaşların başından itibaren Dolgu uygulaması yaptıran hastalar mevcuttur.

Kombine tedavi olabilir mi?

Dermatoloğunuz destekleyici başka bir tedavinin sizin için daha iyi olup olmayacağını söyleyebilir. Örneğin botoks tedavisi ile dolgu bazı durumlarda daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Dolgu tedavisine karar verirseniz dermatoloğunuza aşağıdaki bilgileri vermeyi unutmayın:

 • Aldığınız ilaçlar. 
 • Aldığınız vitaminler ve mineraller. 
 • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız. 
 • Geçirdiğiniz tüm ameliyatlar ve kozmetik tedaviler. 

Dolgu tedavisi, en popüler kozmetik tedavilerden biridir. Bu tedavinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermek için lütfen kliniğimizden Dermatolog Dr. Ersin Aydın ile görüşmek için randevu alın.