Dolgu ile Yüz Estetiği

Estetik tedavilerde dolgu uygulaması giderek daha fazla önem kazanıyor. Özellikle ameliyatsız yüz estetiği dediğimiz yüz şekillendirme son zamanlarda sıkça tercih edilen etkin bir tedavi yöntemidir.

Yüzünüzün Şekline Göre Dolgu Uygulaması

Estetik tedavilerde dolgu uygulaması giderek daha fazla önem kazanıyor. Özellikle ameliyatsız yüz estetiği dediğimiz yüz şekillendirme son zamanlarda sıkça tercih edilen etkin bir tedavi yöntemidir. Ancak tıpkı gözlük ya da saç modeli tercihi gibi yüze yapılan dolgu uygulamalarında da kişisellik önem taşır. Size uygun, yüzünüzün şekline yakışan uygulama başarı açısından çok değerlidir.

Sizin yüzünüz hangisi?

Tedavi öncesinde yüz şeklinin değerlendirilmesi zorunludur. Farklı yüz tipleri olduğundan yüzün şekline uygun dolgu tedavisinin planlanması önemli ilk adımdır.  Yüz şeklinin özelliğine göre farklı tedavi stratejileri gerekir.

Yüz Şekilleri

Kalp

Kalp şeklindeki yüz; alt yüz ve çenede daralma ile belirgin bir yanak bölgesine anlamına. gelir. Yaşla birlikte yüz hacmini kaybeder ve incelir. Bu da köşeli bir görünüme neden olur. Kalp şeklindeki yüzler, dermal dolgu maddelerinin yumuşatıcı etkilerinden harika biçimde yararlanır.

Tedavi Stratejisi

Bu tip yüzlerde; yüzün alt üçte birlik kısmına odaklanarak, üçgen görünümü yumuşatmak için yanakların altındaki bölgeye hacim kazandırılır. Dolgu maddesi, daha oval bir şekil oluşturmak için çene ve çene çizgisi boyunca stratejik olarak uygulanır. Gerekirse, nazolabial (burun kenarları) kıvrımları yumuşatmak için elmacık kemiklerine az miktarda dolgu maddesi eklenebilir.

Oval

Kalp şeklindeki yüz; alt yüz ve çenede daralma ile belirgin bir yanak bölgesine anlamına. gelir. Yaşla birlikte yüz hacmini kaybeder ve incelir. Bu da köşeli bir görünüme neden olur. Kalp şeklindeki yüzler, dermal dolgu maddelerinin yumuşatıcı etkilerinden harika biçimde yararlanır.

Tedavi Stratejisi

Orta yüz tedavinin odak noktası olmalıdır. Elmacık kemikleri boyunca yerleştirilen dolgu ile doku hacmini geri kazanmak için dolgu eklenir. Bu dokunuş ile yanağın şekli ve ışığın yüzdeki yansımasını iyileştirilir. Ayrıca göz altı, nazolabial (burun kenarı) kıvrımlar ve çene çizgisi dahil olmak üzere yüzün birden fazla alanına uygulama yapılır. Çene konturunu iyileştirmek için çene boyunca az miktarda dolgu da eklenir.

Üçgen

Belirgin bir çene çizgisi olan yüzler üçgen yüz olarak tanımlanır. Bu yüz şekli, yüzün alt üçte birlik kısmında güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak üçgen yüz yaşlanmayı daha az gösterir. İlerleyen zamanlarda ise çene çizgisi, boyun ve göz altı boyunca cilt gevşekliği ve sarkması belirginleşir.

Tedavi Stratejisi

Üçgen yüzü gençleştirirken, yüzün alt yarısını üst yarı ile uyumlu hale getirmeye odaklanılmalıdır. Orta yüz odak noktasıdır, dolgu hem yanaklara hem göz altına hem de yanak kemiği boyunca uygulanır. Tipik olarak, gıdı görünümünü azaltmak için alt yüzde sadece az miktarda dolguya ihtiyaç vardır. Bu arada çene yani masseter kasları büyükse (genellikle geceleri diş gıcırdatan kişilerde görülür) botoks tedavisi de alt yüzün incelmesine yardımcı olabilir. Botoks, masseter kasına enjekte edildiğinde, kasın boyutu küçülür. Bu işlem yüzün alt üçte birlik kısmının daha dar olmasına ve genel yüz dengesinin iyileşmesine neden olacaktır. Bu da dolgu tedavisini destekleyerek daha iyi sonuç almamızı sağlar.

Yuvarlak

Yuvarlak yüze sahip olanlar dolgun yanaklara ve yuvarlak bir çene hattına sahiptir. Alt dudaktan çeneye olan dikey mesafe diğer şekillere göre daha kısadır. Bu bazı kişilerde çok şişman bir görünüme neden olabilir.

Tedavi Stratejisi

Tedavinin amacı, alt üçte birlik yapıya destek vererek yüzün dikey oranını iyileştirmektir. Çeneye uygulanan dolgu ile yüzün daha ince ve zarif görünmesi sağlanabilir.

Bir yüzü güzel gösteren şey yüzdeki tüm oranların birbiri ile olan uyumudur. Bu, mükemmel simetri anlamına gelmez, daha ziyade dengeli bir orantı anlamına gelir. Doğal yaşlanma süreci nedeniyle doku ve hacmi ile kemik kütlesi azalır. Bu da yüzdeki uyumunun bozulması anlamına gelebilir. Yüzünüzün doğal şekline bağlı olarak kişisel değerlendirme ile dolgu tedavisi başarılı sonuçlar yaratır.

Neye ihtiyacınız olduğundan emin değil misiniz? En iyi şekilde görünmek ve hissetmek için size özel sonuçları almak için Kliniğimizden Dermatolog Dr. Ersin Aydın ile görüşmek için bir konsültasyon randevusu oluşturun.