Saç Dökülmesi

Saçlarımız yaşam boyunca günlük ortalama 100 tel kadar dökülür. Bazılarında bu miktar daha az bazılarında daha fazladır.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saçlarımız yaşam boyunca günlük ortalama 100 tel kadar dökülür. Bazılarında bu miktar daha az bazılarında daha fazladır. Dökülen saç tellerinin yenileri yaklaşık 8-10 hafta sonra çıkar. Kalıtsal faktörler, beslenme, stres, yaşam alışkanlıkları, vücudumuzdaki hormonların dengesi saç dökülmesini tetikleyebilir. Ve yine bazı durumlarda sürekli olan dökülmeler bazı durumlarda dönemsel de olabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri?

En sık rastlanan nedeni “Androgenic Alopecia” olarak da tanımlanan genetik durumdur.  Bu tip bölgesel saç dökülmesi daha çok erkeklerde ve az da olsa kadınlarda da görülür.

Erkek tipi saç dökülmesinde süreç ne kadar erken yaşlarda başlarsa dökülmenin miktarı da o kadar fazla olmaktadır. Saç dökülmesi sorunu, saç köklerinizin zayıflaması nedeniyle dökülmeye neden olan genler yüzündendir. Köklerin küçülmesi ergenlik yıllarında başlar. Ancak ‘Liken Planus’ gibi bazı deri hastalıkları da kalıcı saç dökülmelerine neden olmaktadır. Yine psikolojik problemler nedeniyle saçlarını yolanlarda ve değişen hormonlar nedeniyle gebelerde saç dökülmesine rastlanmaktadır.

Dökülen saç yeniden çıkar mı?

Doğru tedaviler uygulanırsa saç dökülmesi durabilir ya da yavaşlayabilir. Böylece saçlar yeniden uzamaya başlar.