Gül (Rozasea) Hastalığı

Daha çok yüz bölgesinde görülen bir cilt hastalığıdır.

Rozasea Hastalığı Nedir?

Daha çok yüz bölgesinde görülen bir cilt hastalığıdır. Özellikle alın bölgesi, burun, çene ve yanaklarda görülür. İlk etapta hafif kızarma ve yanma ile oluşan sonrasında kızarıklık, kılcal damar görünümünde belirginlik gösteren hastalıkta ödem de olur. Hastalık, ilk evresinde akneye benzer ancak akneden farklıdır.

Rozasea hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Daha çok genetik hikayesi olan kişilerde hastalığın gerçekleşme oranı daha yüksektir. Yine tam olarak kesin olmamakla birlikte virütik olabileceği de tartışılmaktadır.

Ayrıca beslenme alışkanlıkları, alkol tüketimi ve stres gibi pek çok farklı faktörün hastalığa neden olma olasılığı vardır.

Rozasea Nasıl Tedavi Edilir?

Rozasea özellikle nerdeyse her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Kadın hastalarda daha fazla rastlanmaktadır. Hastalık çeşitli etaplar şeklinde seyretmektedir. İlaç tedavisi ve dikkatli yaşam ile kontrol altına alınabilmektedir. Özellikle güneşten korunmak çok önemlidir.

Başlangıç seviyesinde topikal jel ya da kremler kullanılmaktadır. İleri seviyedeki hastalık sürecinde ise lazer tedavi uygulanabilir. Yüzde ya da diğer bölgelerde oluşan kılcal damar görünümünde lazer ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.