Mayıs 9, 2022

Estetikle Doğal Güzelliğe Kavuşmak Mümkün Mü?

Herkes hayatının bir döneminde estetik bir dokunuş yaptırmayı düşünür. Bu bazen bir botoks bazen bir kirpik işlemi olabilir. Estetik tedavi süreçlerinin eskiye oranla daha konforlu ve ekonomik olarak daha ulaşılabilir olması, sonuçların sosyal medyada paylaşılması bu isteğin yaygınlaşmasındaki önemli parametrelerdir.

Ancak bazı durumlarda bazı kişiler estetik bir uygulama yaptırmaktan çekinebilmektedir. Çünkü rastladığımız az da olsa başarısız sonuç, soru işaretlerine neden olabilir. Tedavi sonrası kişi, kendisindeki değişiklikten memnun kalmayacağı ya da etrafınca bunun kabullenilmeyeceği endişesini taşıyabilir.

Başarı oranları çok yüksek

Estetik dokunuşlarla güzelleşmek artık hiç olmadığı kadar yaygın ve tıp teknolojindeki göz kamaştırıcı ilerlemelerle başarı oranları çok yüksek.

Mesleki tecrübelerim ve kendi kişisel estetik anlayışıma göre özellikle bir uygulamayı ilk kez yaptıracaklarda kademeli dokunuşu tercih ediyorum. Örneğin bir botoks hastasına ilk işlemde etkiyi görmesi ve kendisine yabancılaşmaması için ilk uygulamada ince dokunuşlarda bulunuyorum. Böylece hem naturel botoksun gücü hem de ortaya çıkan sonucun doğallığı onu mutlu ediyor. Kısacası ‘ince ayar’ olarak tabir edilecek ince dokunuşlar başarılı sonuçlar için çok etkili oluyor. Bu dokunuşlarla kişi kendi doğallığını keşfediyor ve çevresinde de takdir edilen hoş bir güzellik hali ile beğeni topluyor.

İnce ayar ne demektir?

İnce ayar, doğal güzelliğinizi açığa çıkarmak ve sizin en iyi versiyonunuza ulaşmanızı sağlamak için doğallığınızı bozmadan yapılan ufak dokunuşlar demektir. Dolgu başta olmak üzere, estetik tedavilerdeki ince ayarlara bir göz atalım:

Yanak hacminin artırılması

Yanaklarında ciddi miktarda dolgu olan çok ünlü görmüşüzdür. Bu tür bariz estetik tedaviler, bize doğal değilmiş gibi gelebilir. Halbuki, dolgu yanak hacmini belirginleştirmek için çok daha incelikli bir şekilde kullanılabilir. Ufak bir dokunuş, yanaklarda fark edilmeyen daha doğal görünümlü bir etki yaratabilir.

Çizgi ve kırışıklıkların azaltılması

Yüzdeki çizgi ve kırışıklıkları azaltmanın pek çok estetik yolu vardır. Botoks, lazer ve peeling gibi. Diğer en yaygın estetik prosedür ise dolgudur.

Dolgu, daha derine yerleşmiş kırışıklıkların altını desteklemek ve doldurmak için kullanılır. Yumuşak ve esnek dolgular, ağız çevresi gibi daha yüzeysel ve çok hareket eden bölgelerdeki çizgileri yok etmek için kullanılır.

Yüz hatlarının iyileştirilmesi

Dolgu tedavisi uygulanan tek bölge elbette yanaklar değildir. Bu tür estetik işlemler, çene gibi diğer alanların şekillendirilmesi ve düzeltilmesi için de kullanılırlar. Belirgin değişiklikler yerine, minik dolgular ile yüz hatlarının doğallıkla iyileştirilmesi mümkündür.

Daha hacimli ve belirgin dudaklar

Dudak dolgusu en belirgin yüz estetiği tedavileri arasındadır. Dudaklarının şeklini değiştirmek veya biraz hacim katmak isteyen kişilerin ortak endişesi, işlem sonunda ‘ördek dudak’lara sahip olmaktır. Aslında bu korku yersizdir. Uzman bir dermatolog, sizi istediğiniz dudak şekliyle buluşturabilir.

Yüz dengesinin sağlanması

Bazılarımız yüzümüzün çok da dengeli olmadığı hissine kapılırız; burnumuzun yüzümüze göre çok büyük olması ya da dudaklarımızın çok ince olması gibi. Hatta pek çoğumuz asimetrik yüz yapısına sahibizdir. Yüzün iki yanında farklı çizgiler, yanakların farklı büyüklükte olması veya çenenin iki yanının simetrik olmaması gibi.

Yine de hepimiz, kendimiz gibi görünmek isteriz ve bizi farklı gösterecek estetik tedavilerden uzak dururuz. Yukarıda bahsettiğimiz ‘ince ayarlar’, doğal yapımızı bozmadan görünüşümüzü iyileştirmeye yarar. Bu, yüz estetiğinin sofistike kullanımıdır.

Kaybolan hacmin geri kazanılması

Yaş aldıkça yüzümüzdeki hacmin bir kısmını kaybetmeye başlarız. Bunun temel iki nedeni yüzdeki yağların kaybolması ve kemiklerin erimesidir. Bu hacim kaybı özellikle orta yüz bölgesinde çok belirgindir.

Kaybolan hacmi geri kazandırmak için bazı yüz estetik uygulamaları söz konusudur. Doğal olarak bunların başında da dolgular gelmektedir. Orta yüze yeniden hacim kazandırmak için dolgu malzemesi kullanılabilir.

Göz altı ışık dolgusu

Çökük gözler bizi yorgun gösterir. Bu durum genç veya yaşlı herkeste görülebilir ve yaş ile ilgisi yoktur. Siz de bu probleme sahipseniz ve denediğiniz tüm ürünlerin derdinize çare olmadığını düşünüyorsanız ‘göz altı ışık dolgusu’nu deneyebilirsiniz.

Size özel estetik tedaviler

Yukarıda söz ettiğimiz estetik tedavilerin tamamı görünüşünüzü ve doğallığınızı bozmadan iyileştirebilecek ‘ufak dokunuşlar’ ile fark yaratmanızı sağlar. Sözün özü, size özel ve doğal görünüşünüze zarar vermeden sizi güzelleştirecek estetik tedaviler mümkün.

Çünkü ‘Doğal olmak güzeldir.’

Leave A Comment