Nisan 26, 2022

Botoks ve Dolgunun Daha Uzun Süre Kalıcı Olması İçin Ne Yapılmalı

Günümüzde yaşlanma karşıtı tedaviler çok revaçta. En çok yapılan uygulamaların başında kırışıklık ve hacim kaybı giderici tedaviler olan botoks ve dolgu geliyor. Kısacası dolgu ve botoks tedavilerinin artık kişisel bakımın sıradan bir parçası haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki dolgu ve botoksun daha uzun süreli ve  kalıcı olması mümkün mü? Yanıtımız elbette evet!

Yüzümüze yaptırdığımız dolgu veya botoksun nasıl daha uzun süre kalıcı olabileceğine dair bilmeniz gereken noktalara bir göz atalım. Bildiğiniz üzere dolgu ve botoks uygulaması tekrarlanabilir tedavilerdir. Yapıldıktan sonra 3’üncü günden itibaren kendini gösteren botoks, etkinliğini yaklaşık 4 ila 6 ay boyunca korur. Özellikle botoks, altıncı haftada kendisini en güzel şekilde gösterir.

Cilde hacim vermesinin yanında nem de kazandıran dolgular ise yapıldığı an etkinliğini gösterir. Ancak hareketliliğin fazla olduğu alanlarda daha hızlı geçme eğilimindedir. Örneğin çene ve burun gibi daha az hareket eden bölgeler 2 yıla kadar dolguyu korur. Kişisel özelliklere göre farklılıklar gösterse de daha hareketli alanlarda ise 6 ile 12 ay arasında kullanabilirsiniz.

DOLGUNUN ETKİNLİĞİNİ NELER BOZAR?

Bazı kişiler dolgu ve botoks maddesi etkinliğini, vücut yapısı ve yaşam tarzı nedeniyle daha kısa sürede kaybeder. Bunun nedeni ise kişilerin metabolizma farklarıdır. Yine çok fazla spor yapan kişilerde, dolgu veya botoks etkinliğini diğer kişilere göre daha hızlı geçebilir.

Botoks ve dolgu nasıl daha uzun süre kalıcı hale getirilir? Bu sorunun yanıtı her ne kadar tedaviye düzenli olarak devam etmek olsa da başka ipuçları da var.

HYALÜRONİK ASİDİ TERCİH EDİN

Hyalüronik asit içeren ürünler vücut ile aynı temel bileşeni kullanarak dolgu maddelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Bu tip dolguların cildin doğal hyalüronik asit içeriğini yüzde 30 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yine cildin genel olarak nemli kalmasını sağlamak için mükemmel bir yoldur. Bu da cilt sağlığını ve gençliğini korumak için çok önemlidir. Çünkü hyalüronik asit ciltteki nemi artıracak, bu nedenle cilt kalitesini iyileştirecek ve dolgunun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

CİLT BAKIM RUTİNİNİZ OLSUN

Cilt bakımı yaşlanma karşıtı tedavilerin en büyük destekçisidir. Bu nedenle rutin olarak cilt bakımı yapmanızda fayda var. Bakımlar sadece dolgu ve botoks uygulamanızın uzun süreli kullanımını sağlamaz, bunun haricinde kişisel olarak da size iyi gelir. Kısacası kaliteli bir cilt bakımı rutinine sahip olmak, botoks ve dolgunun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmanın önemli yollarından birisidir.

SU TÜKETİN

Susuzluk yaşlanmayı hızlandıran en önemli faktörlerdendir. Cildi nemli tutmak özellikle botoks için çok faydalıdır. Nemli bir ciltte daha az kuruluk ve ince kırışıklık olur. Hyalüronik asit gibi cildinizin nem bariyerini destekleyecek maddelerin yanı sıra retinol ve düzenli güneş koruyucu kullanmak çok önemlidir. Çünkü bu tip destekler cildin daha uzun süre doğal olarak taze görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

UZMAN BİR DERMATOLOĞUNUZ OLSUN

Yaşlanma karşıtı tedaviler her zaman ve mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Güvenilir ve deneyimli bir dermatolog kesinlikle daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Çünkü bu alanda başarılı çalışmaları olan bir doktor size doğru miktarda ve türde tedavi uygulayacaktır. Bu da yapılan uygulamanın olabildiğince uzun süre dayanması anlamına gelir. Her şey sizin için doğru türde ve miktarda uygulama yapılması ile başlar. Daha fazla botoks, etkinliğin daha uzun sürmesi anlamına gelebilir ancak uygulanan miktarın artması çok belirgin bir etki anlamına da gelir ki bu da doğal olmayan sonuç demektir.

Fazla miktarda yapılan botoks; aşırı kalkık kaşlar, mimiksiz donmuş bir yüz ifadesinin yanında başka risklere de yol açabilir. Yine fazla miktarda uygulanan dolgu da uzun süre kalıcılık sağlamaz, aksine sonuçların yapay görünmesine neden olur.

SİGARA VE ALKOLÜ AZALTIN

Sigara ve içki kullanmamak sağlıklı bir hayat için önem taşır. Bu yalnızca sağlıklı yaşam tarzınıza yardımcı olmak için değil, aynı zamanda dolgu maddelerinin ve botoksun daha uzun süre taze görünmesini sağlaması açısından da önemlidir. Özellikle sigara içerken tekrarlayan hareketler dudak dolgusunun daha hızlı bozulmasına neden olabileceğinden sigara içmekten kaçınılmalıdır.

STRESTEN UZAK DURUN

Stresten uzak durmak çok zor olsa da imkânsız değil. Stres seviyenizin yüksek olması cilde zarar veren ve yaşlanmayı hızlandıran kortizol hormonunun artmasına neden olur. Bu da daha fazla botoks ihtiyacına yol açabilir. Kendinizi rahatlatmak için basit egzersizler ve nefes çalışmaları iyi gelecektir. Mutlaka deneyin.

CİLDİNİZE KARŞI NAZİK OLUN

Cildinizi korumak özellikle uygulama yapılan yerleri travmadan uzak tutmak önem taşır. Bu, dolgu ve botoksun etkisini göstermeye başladığı ilk günler ve haftalar için özellikle önemlidir. Basınç uygulanan yüz masajlarından, sadece tek tarafa yatmaktan, burun dolgusu yaptırdıysanız ağır gözlük takmaktan ve yüzünüze çok fazla dokunmaktan kaçının.

Leave A Comment