Nisan 26, 2022

Göz Altı Işık Dolgusu Ne İşe Yarar?

Bu hafta sosyal medyada çok gündemde olan ‘göz altı ışık dolgusu’nu ele alalım istiyorum. Günümüzde artık giderek artan sayıda kişinin tercih ettiği dolgu uygulamaları arasında göz altı ışık dolguları ilk sıralarda yer alıyor.

Morluklara veda

Biz dermatologlar uzun zamandır bir çeşit hacimlendirici olan dermal dolguları keyifle kullanıyoruz. Dermal dolgular aslında, birden fazla uygulamayı kapsayan şemsiye bir terim. Hacim ve nem vermesi nedeniyle farklı bölgelerde severek kullandığımız hyaluronik asit dolgu maddeleri göz altında da başarılı sonular almamıza olanak sağlıyor. Özellikle göz altının çok ince ve hassas olan cildindeki morluğu tedavi etmek için kullanıyoruz.

Çöküntü gideriliyor

Göz altı morluğu ve çöküklüğü göz altının daha koyu görünmesine bu da kişinin daha yorgun görünmesine neden olabiliyor. Bu alana yapılan dolgu uygulaması ile bu görünüm hafifletilebiliyor.  Gözaltı dolgusu ile göz altındaki tüm sorunları gidermek maalesef mümkün olmayabiliyor. Örneğin bu alandaki deri çok ince olduğundan deri altındaki damarsal yapılar belirginleşebiliyor. Bu sorun için vasküler lazer yapmak gerekiyor.

Gölge efekti

Göz altı ışık dolgusu, bazı kişilerde hacim kaybından yani çöküntüden kaynaklanan bir gölge efektidir. Biz çökmüş bölgeyi doldurarak o bölgenin aydınlanmasını sağlıyoruz. Yani uygulama sonrasında göz altınızdaki hacim kaybı giderildiği için bir aydınlık oluşuyor. Ancak unutulmaması gereken nokta dolgu, pigmentasyona yani cilt renginin açılmasına yardımcı olmaz. Koyu ten rengine sahip insanlarda, koyu halkalar ciltte artan pigmentten kaynaklanıyorsa, dolgu maddeleri yalnızca onları vurgulayacaktır.

Göz altı torbalanmaları, çökmeler ve morlukların pek çok kişinin ortak sorunu olduğunu biliyoruz. Cilt sorunlarına karşı farklı uygulamalarda olduğu gibi göz altı bölgesi için de en çok tercih edilen uygulama ışık dolgusudur. Göz çevresindeki sorunlara çaredir. İnsan vücudunda bulunan ve bizce çok önemli olan hyaluronik asit göz altı ışık dolgusu için kullanılır. Önemle altının çizmem gereken nokta ise erken dönemlerde yapılan göz altı ışık dolgusu 30 yaşından yaptığımız diğer tedavilerle kurtarıcı olacaktır.

Tedavi nasıl olur?

Tedavide kullanılan hyalüronik asit dolgusu vücudun ihtiyacıdır. Öncelikle cerrahi müdahale gerektirmeden kolaylıkla yapılır. Bunun için ince uçlu dolgu enjeksiyon aletleri kullanılır. İşlemin adımları ise şu şekildedir:

– Uygulama öncesi doktor muayenesi gereklidir. Çünkü sorunun derecesi, kişinin ten rengi belirlenmelidir.

– Sonra göz çevresinde lokal anestezi kremleri uygulanır.

– Hijyen önemlidir. Bu nedenle göz çevresi ve göz altı bölgesi temizlenir. Sorunlu bölgelere yeterli ışık dolgusu uygulanır.

– İşlem sırasında miktara dikkat edilir. Tüm dolgu uygulaması bittiğinde tonik yardımı ile göz altı bölgesi tekrar temizlenir. Kızarıklığı önlemek için kremler sürülür.

Işık dolgusunun göz altı torbalarına etkisi

İşlem sonrasında hyaluronik asidin etkisini hemen göstermeye başladığı görülmektedir. Uygulanan dolgu, vücuttaki elastin ve kolajen üretimi artmaya başlar. Bunlara bağlı olarak göz altı problemlerinin azaldığı görülür.

Nemlendirir

Az önce hyaluronik asidi çok önemsediğimizi belirtmiştim çünkü en önemli özelliği suyu cilde taşıması ve uzun süre tutmasıdır. Böylece cildin nem dengesi sağlanır. Aynı şekilde bu işlemler sonucunda göz çevresi daha genç görünür ve ışıltılı bir görünüme kavuşur.

En sık sorulan soru dolgu süresidir. Dolgu kalıcı değildir. Ancak işlemin etkinliğinin süresi kullanılan dolgu malzemelerinin içeriği ile alakalıdır. Aynı zamanda kişinin cilt yapısı da bu dönemi etkileyebilir. Genel bir rakam vermek gerekirse göz altı morlukları için uygulanan ışık dolgusunun süresi 9 ay-1 yıl kadardır.

Göz altı ışık dolgusu hangi durumlarda tercih edilir?

– Göz altları morarmış ve soluk grimsi renkte olan kişilerde kullanılır.

– Göz altı torbalanmaları ve göz çevresindeki kırışıklıklar için uygun bir tekniktir.

– Günlük aktivitelere bağlı göz altı renk değişimlerinde tercih edilebilir.

Son olarak eğer bu tedaviden memnun kalmazsanız ya da size uygun olmadığını düşünürseniz bir hiyalüronidaz enzimi yapılarak dolgu çözülebilir. Bu da geri dönüş için seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Leave A Comment