Nisan 26, 2022

Doğal Botoks Nasıl Görünmeli?

Her insanın farklı bir havası vardır. Bu farklılıklar zamandan bağımsız kişiye özel bir durum içerir. Ancak bazılarımız özellikle yüz bölgesinde zamanın etkisini daha fazla gösterebiliriz. Bu da yaşam tercihleri, her zaman altını çizdiğim gibi genetik farklılıklar ve elbette çevresel faktörlerle ilintilidir. Ancak bazı kişiler daha doğal ve sağlıklı yaş almak konusunda diğerlerine göre daha iyidir. Gelin şimdi bu konuya bir göz atalım.

Her zaman 1 numara

Yaş almaya dair yüzde gelişen görsel etkileri kozmetik olarak azaltmak için çok farklı seçenekler vardır. Bunlar, topikallerden enjektabllara kadar uzanan geniş bir skalada yer alır. Alın çizgilerini, kaş çatma çizgilerini ve kaz ayaklarını tedavi etmek için yüzde kullanımı ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan botoks dünyada en çok kullanılan seçenektir.

Botoks, kas aktivitesini önlemek için uygulanan bir tedavidir. Sık tekrarlandığı için çizgi ve kırışıklık oluşturan hareketler bu sayede kasların rahatlatılması ile geçici olarak engellenir. Amaç daha önce belirttiğim gibi mimiklenme sonucu oluşan dinamik çizgileri kontrol altına almaktır. Ayrıca yerleşik duruma geçmiş statik çizgileri de yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Geçici ama güzel bir etki

Kırışıklıkları gidermek için yüzdeki bölgelere hacim kazandıran dolgunun aksine botoks, onları geçici olarak rahatlatmak için yüz kaslarına enjekte edilir. Aslında botoks tedavisi kırışıklıklara neden olan kasları kontrol altına alır. Kas hareketinin durması ile o bölgedeki çizgi ve kırışıklıkların oluşumu engellenir. Bu sayede cilt kendini yenilemeye başlar ve çizgiler düzleşir.

İfadeler sıfırlanmaz

Ancak burada amaç tamamen yüzü ifadesiz bırakmak değildir elbette. Geçmişte sıklıkla yapılan ‘mimiksiz yüz’ artık tercih edilmeyen bir yöntemdir. Olması gerektiği kadar bir mimik, doğallığı kaybetmeyen sağlıklı bir yüz anlamına gelmektedir.

Botoks doğru yapılırsa doğaldır

Botoks için altın kural doğru kasa doğru miktarda uygulamaktır. Bu da natürel botoksun başarısıdır. Natürel botoks çok ince iğnelerle doğru kaslara uygulandığı için doğal sonuçlar elde etmemizi sağlar. Bu sayede kişi duygularını ifade ederken durağan bir yüz yerine içindeki yüzüne yansıtabildiği yüz hareketlerine kavuşur.

Bir de unutulmaması gereken kişinin özel hayatındaki kimliğidir. Eğer öğretmen, oyuncu ya da emlakçı gibi birebir insanlarla sürekli temas halinde olan biriyseniz mimikleriniz çok önem taşır. Bu durumda sizi ifadesiz bırakacak botoks uygulaması kesinlikle başarısızdır. İşte bu yüzden kişiye özel kavramını sıklıkla kullanıyoruz. Sadece anatomik yapı ya da yaş değil mesleğiniz de botoks uygulamasında özel önem taşır. Kısacası şaşırdığınızda gerçekten şaşırmalısınız.

Yanlış botoks düzeltilebilir mi?

Çok nadir de olsa her uygulamada olduğu gibi bazen botoksda da yolunda gitmeyen durumlar olur ve istenen sonuç elde edilemeyebilir. Bu tip durumların bazıları düzeltilebilir. Örneğin yüzde oluşan asimetri dengelenebilir. Yani bazı durumlarda kasları etkisiz hale getirmek ve düşen bir kaşı kaldırmak mümkün olabilir.

Botoks nasıl doğal görünür?

Natürel botoks, doğal görünüm elde etmek için özel olarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Meslek kariyerimde uzun yıllardır bu konuyu geliştirmek için çalışmalar yapıyorum. Anahtar cümlemiz ‘yüz anatomisine uygun dokunuşlardır’. Yani çok ince uçlu iğnelerle uygun kasa, ifadeyi bozmayacak biçimde hafif dokunuşlarla yönetmek.

Natürel botoks herkeste doğal bir görünüm sağlamaktadır. İlk kez yaptıracak hastalara deneyimli bir dermatolog ile adım adım gitmelerini öneriyorum. Tedavilerinin kendi yüzlerinde nasıl bir sonuç vereceğini görmek için başlangıçta uygun miktarlarda botoks uygulamak en güvenlisidir. Bu durumda ‘daha fazlası’ ya da ‘bu kadar yeter’ demek için uygun fırsat elde etmiş olursunuz.

Leave A Comment