Vitiligo

​​Vitiligo her yaş grubunda görülebilen derideki beyazlı lekelerden oluşan hastalıktır. Lekeler ciltte yama gibi yayılmaktadır.

Vitiligo Nedir?

​​Vitiligo her yaş grubunda görülebilen derideki beyazlı lekelerden oluşan hastalıktır. Lekeler ciltte yama gibi yayılmaktadır. Lekeler sonradan oluşur ve farklı büyüklükte olabilir. Halk arasında Alaca olarak da bilinen Vitiligo hastalığı vücudun her yerinde görülebilir. Özellikle yüz, eller, kollar ve bacaklarda oluşan Vitiligo kişiyi psikolojik olarak da rahatsız etmektedir.

Vitiligo hastada çoğunlukla sadece ciltte renk değişikliği olarak kendisini gösterir. Herhangi bir ağrı, acı ya da kaşıntı gibi duruma neden olmaz.

Vitiligo neden olur?

Vitiligo hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çok eski zamanlardan beri görülen bu hastalığın nedenleri hakkında az şey bilinmektedir. Ancak hastalığa Antik çağlardan beri rastlanmaktadır. Vitiligoda deriye rengini veren pigment olan melanini üreten melanosit denilen hücrelerin kaybı ve derinin beyazlaşması söz konusudur. Genellikle aile öyküsünde Vitiligo olanlarda görülür.

Tedavisi nasıl yapılır?

Vitiligo problemi olan kişilerin sorununu gidermek için renk değişimi olan hücrelerin tedavi edilmesi amaçlanır. Tedavi için kapsamlı bir muayene yapılır ve süreç planlanır. Bu hücrelerin doğal renklerine kavuşması için krem, foto terapi ya da bazı ilaçlar kullanılır. Ayrıca güneşten kesinlikle kaçınılması gerekir.