Siğil

Siğil çok yaygın bir cilt problemidir. Human Papilloma Virüsü (HPV) nedeniyle oluşur.

Siğil Nedir?

​​Siğil çok yaygın bir cilt problemidir. Human Papilloma Virüsü (HPV) nedeniyle oluşur. Derinin üst bölgesinin enfeksiyon nedeniyle büyümesidir. Genellikle el ve ayaklarda rastlanır.

Siğil neden olur?

Human Papilloma virüsünün yol açtığı bu durum başka bir siğile dokunmakla oluşur. Deride oluşmuş açık yaralar ya da kesikler bulaşı kolaylaştırır. Bu sayede siğil oluşumu meydana gelir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Siğil problemi ile karşılaştığınızda ilk olarak dermatolog ile görüşmelisiniz. Tedavi için HPV yani oluşumuna neden olan virüsü etkisiz hale getirmek için planlama yapılır. İyileşmeyi sağlamak için yüzeysel uygulanan kremler, kriyoterapi (soğuk terapi) ve siğile neden olan mikrobu öldüren asitli bileşimler kullanılacaktır. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Nelere dikkat edilmelidir?

Siğiller kesinlikle elinizle ya da bir cisimle koparılmamalıdır. Başka insanlarla birlikte kullanılan ortak alanları da kullanmamanız önerilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise siğilin nemli ortamlarda gelişim göstermesidir. Bu nedenle cildinizi kuru tutmanız gerekmektedir. Hastalığın bulaşarak artabileceği unutulmamalıdır.