Pitriazis Rosea (Gül Renkli)

Pitriazis Rosea (Gül Renkli), üst bedende, kollarda ve bacaklarda görülen bir cilt hastalığıdır. Vücutta yaygın biçimde yer alan pembemsi yuvarlak lekeler şeklinde görülür.

Pitriazis Rosea Nedir?

Latince ince kabuklu anlamına gelen Pitriazis kelimesi ile yine Latince gül anlamına gelen Rosea kelimesi hastalığa ismini vermiştir. Soğuk mevsimlerde sıklıkla görülen bu cilt hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yurt, koğuş gibi ortak yaşam alanlarında sıklıkla görülen Pitriazis Rosea çoğunlukla genç yetişkinlerde görülür. Kepeksi bir hali de olan bu lekeler genellikle kaşıntıya neden olmaz.

Dermatolog muayenesi şart!

Hastalık görülmeye başlar başlamaz bir dermatolog muayenesi şarttır. Çoğunlukla hastalığa tam tanıyı koymak için biyopsi yapılır. Bu sayede tam olarak emin olunur. Bu hastalık başlangıçtan itibaren 6-8 hafta arasında geçme eğilimindedir. Çoğunlukla nemlendirici kullanarak yani ilaç kullanmadan kendiliğinden düzelir. Ancak kaşıntı olması durumunda antihistaminik içerikli ilaçlar kullanılabilir. Hastalık geçtikten sonra ciltte iz kalmaz.

Nelerden kaçınmalı?

Sık ve sıcak su ile yapılan banyodan uzak durulmalıdır. Cilde asla kese ve benzeri işlemler uygulanmamalıdır. Deriyi tahriş etmekten kaçınılmalı ve rahat, organik içerikli temiz kıyafetler kullanılmalıdır.