Botoks

Aynaya baktığınızda kaş aranızda, göz çevrenizde derin çizgiler mi görüyorsunuz? Yanıt evet ise ‘Botoks’ sizin için ideal bir tedavi yöntemi olabilir.

Aynaya baktığınızda kaş aranızda, göz çevrenizde derin çizgiler mi görüyorsunuz? Yanıt evet ise ‘Botoks’ sizin için ideal bir tedavi yöntemi olabilir.

Yer çekimine, yaş almaya, yoğun tempolu hayata ve genetik hikayenize bağlı olarak zamanla yüzde kırışıklıklar, ince çizgilenmeler oluşur. Bu çizgiler zaman zaman çok rahatsız edici olabilir.

Günümüzde bu çizgileri azaltmak yani yaşlanma karşıtı tedavi için Dermatologlar tarafından enjeksiyonlu bir işlem olan ‘botulinum toksin’ yani Botoks uygulaması yapılır.

Botoks nedir?

Botoks, ‘clostridium botulinum’ bakterisinden elde edilen bir maddedir. Botulinum toksini, enjekte edildiği kasın hareketlerini azaltarak o bölgedeki mimiklenmeyi azaltmaya yarar. Bu sayede mimiklenmenin oluşturduğu kırışıkları minimuma indirir. Sonuç olarak; istenmeyen yüz kırışıklıkları hafifler ve uygulanan bölgede taze bir görünüm elde edilebilir.

Botoks olarak adlandırılan botulinum toksininin kozmetik formu, yüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları geçici olarak azaltan veya ortadan kaldıran popüler bir enjeksiyondur. En çok; kaş arası, alın bölgesi ve göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarının tedavisi için uygulanır. Boyundaki kalın çizgiler, çene kasları ve dudak çevresindeki ince çizgilerin tedavisinde de kullanılabilir. Yine migren ve terleme etkisini azaltmak için de yapılabilmektedir. Etkisi yaklaşık 4-6 ay ve bazen daha uzun sürer.

Uygulama ne kadar sürer?

Botoks uygulaması yaklaşık 10 dakika sürer. Sadece öncesinde sizi muayene ederek tedavi uygulanacak bölge ve uygulama miktarı saptanır. Yani çok pratik bir uygulamadır. Öğle arasında gelip rahatlıkla botoksunuzu yaptırabilirsiniz.

İşlem sırasında ne olur?

İhtiyaç duyulan bölgeye uygun miktarda botulinum toksini enjekte edilir.

Uygulamada acı hissedilir mi?

Botoks, iğneli bir uygulamadır. Ancak kullanılan iğneler çok ince uçlu olduğu için acı hissedilmez. Sadece sinek ısırığı gibi bir his duyulabilir.

Uygulamadan sonra rutin hayatıma dönebilir miyim?

Botoks uygulamasından sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Sadece uygulamadan sonra 3-4 saat başınızı öne eğecek hareketlerden kaçınmanızı öneriyoruz.

Botoks etkisini ne zaman gösterir?

Botoks uygulamasından sonra etkinlik 3. günden itibaren görülmeye başlar. Hızla görülen etki, botoksu sevme nedenlerimizden birisidir.

Botoksun etkinliği ne karar sürer?

Botoksunuzu yaptırdıktan sonra 4-6 ay boyunca keyifle kullanabilirsiniz.

Botoks güvenli midir?

İçiniz rahat olsun, Botoks çok güvenli bir yaşlanma karşıtı tedavidir. Dünyanın en saygın sağlık kuruluşlarından olan ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Botoksu kime yaptırmalıyım?

Botoks uygulamasını kesinlikle diploması ve deneyimi olan bir Dermatoloğa yaptırmalısınız. Tıbbi olmayan bir ortamda yapılan botulinum toksin enjeksiyonları son derece tehlikelidir.

Tedaviden sonra yüzümün ifadesi değişir mi? 

Uzman bir Dermatolog tarafından yapılan Botoks kesinlikle kişinin doğallığını bozmaz. Dermatologlar hastalarının doğal görünmesini isterler. Diğer kasları etkilemeden sadece hedeflenen kasları gevşetecek kadar enjekte ederler. Bu, hastaların doğal yüz ifadelerini korumalarını sağlar.

His kaybı olur mu? 

Hayır. Bu tedavi hissetme yeteneğinizi etkilemez.

Bir sonraki botoks tedavisini ne zaman yapmalıyım? 

Çizgileriniz ve kırışıklıklarınız geri dönmeye başladığında uygulamayı yenileyebilirsiniz. Bu yaklaşık 4-6 ay sonrasına denk gelir. Yine terleme için yapılan tedavide de 6. ayda tekrar botoks yaptırabilirsiniz.

İşlemden sonra nelerden sakınmalıyım?

Enjekte edilen maddenin istemediğimiz bölgelere yayılmasını önlemek için:

  • Uygulama yapılan bölgeyi ovalamayın, masaj yapmayın.
  • Makyaj yapacaksanız, bastırmamaya veya ovalamamaya özen gösterin.
  • Yorucu fiziksel aktiviteye girmeden önce iki saat bekleyin.

Botoksun yan etkisi var mıdır?

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Sadece çok hassas cildi yapısı olan hastalarda geçici morluk az da olsa görülebilir.

Botoks ne zamandır yapılıyor?

Tıp dünyası 20 yıldır Botoks tedavisini uyguluyor. Yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için kullanılan Botoks, her yıl milyonlarca hasta tarafından güvenle tercih ediliyor.

En erken kaç yaşında yaptırabilirim?

Botoks, eskiden çizgilerin belirdiği yaşlar olan 35 yaş ve üzerinde tercih edilmekteydi. Şimdilerde önleyici tedavi olarak 20’li yaşların başından itibaren Botoks uygulaması yaptıran hastalar mevcuttur.

Kombine tedavi olabilir mi?

Dermatoloğunuz ayrıca başka bir tedavinin sizin için daha iyi olup olmayacağını söyleyebilir. Örneğin botoks tedavisi ile dolgu bazı durumlarda daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Botoks tedavisine karar verirseniz dermatoloğunuza aşağıdaki bilgileri vermeyi unutmayın:

  • Aldığınız ilaçlar. 
  • Aldığınız vitaminler ve mineraller. 
  • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız. Botulinum toksin tedavisinin doğmamış bir çocuğa zarar verip vermeyeceği bilinmiyor.
  • Geçirdiğiniz tüm ameliyatlar ve kozmetik tedaviler. 

Botulinum toksin tedavisi, en popüler kozmetik tedavilerden biridir. Bu tedavinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermek için lütfen kliniğimizden Dermatolog Dr. Ersin Aydın ile görüşmek için randevu alın.